NEP is een full media servicebedrijf dat zich richt op de productie (audiovisuele registratie en vastlegging), postproductie (verwerking en verrijking), distributie en publicatie van televisieprogramma's. NEP's hoofdkantoor is gevestigd in de Verenigde Staten, maar het bedrijf heeft vestigingen in 25 landen waar meer dan 5.000 medewerkers werken. We spreken met Arjan van Westerloo, die al CEO NEP The Netherlands was en afgelopen maand werd benoemd tot President van NEP UK, Nederland en Ierland over hoe bewuste mobiliteit bij NEP is georganiseerd.
Hoe is mobiliteit bij jullie de afgelopen jaren veranderd?
"We komen uit een tijd waarin bijna alles op locatie gebeurde. We namen al onze apparatuur mee naar het evenement en produceerden ter plekke. Digitalisering en moderne technologie hebben dat model compleet veranderd. Dankzij glasvezel en cloudservices kunnen we nu veel centraal regelen. We filmen nog steeds op locatie, maar de content wordt direct opgeslagen op onze servers hier in Hilversum. Dit bespaart de helft van de reisbewegingen, wat veiliger, slimmer en duurzamer is. Nederland loopt hierin voorop, in de ons omringende landen, waar de afstanden veel groter zijn, valt nog veel te winnen op dat vlak."
Hoe zorgen jullie ervoor dat verkeersveiligheid geborgd wordt?
"Om onze taak als full service mediabedrijf professioneel uit te kunnen voeren moeten wij gewoon goed zijn georganiseerd. Met duidelijke procedures en strikte veiligheidseisen. We zorgen bijvoorbeeld voor professionele chauffeursopleidingen voor de collega’s die onze regiewagens rijden zodat ze bewust onderweg gaat."
En hoe zit het met de collega's die niet in de regiewagens rijden maar gewoon met hun eigen auto deelnemen aan het woon-werkverkeer?
"Ongeveer een derde van onze collega’s werkt in de backoffice en kan hun werk prima hybride uitvoeren. Gemiddeld werken zij zo’n twee dagen per week thuis. Bij NEP kennen we flexibele werktijden; niet iedereen hoeft vroeg te beginnen. Veel mensen beginnen bijvoorbeeld na de ochtendspits en blijven dan wat langer, wat helpt om drukte en stress door files te vermijden. Daarnaast bundelen we reisbewegingen met onze busjes voor zes tot acht personen, zodat we een deel van de crew tegelijkertijd kunnen verplaatsen. Dit biedt ook de kans om onderweg dingen met elkaar te bespreken.
Een belangrijk probleem dat ook impact heeft op het woon-werkverkeer is echter de beschikbaarheid van betaalbare woningen. Te veel collega’s reizen dagelijks van ver, bijvoorbeeld uit Enschede, Assen of Apeldoorn, omdat ze binnen een straal van 25 tot 30 kilometer rond Hilversum geen betaalbare woning kunnen vinden. Dit leidt ertoe dat onze professionals veel onderweg zijn, met alle gevolgen van dien. We bespreken deze situatie ook met andere werkgevers, zoals in de zorg en het onderwijs, samen met de gemeente en de provincie. Uiteraard begrijpen we dat dit een complex vraagstuk is dat niet in een regenachtige middag opgelost kan worden, maar als we een bewust en eigentijds mobiliteitsbeleid willen, moet dit probleem wel worden aangepakt en moet er een meerjarenvisie ontwikkeld worden door zowel de overheid als de sector!"
Als we dit gesprek over 3 jaar nogmaals zouden voeren. Waar staat NEP dan als het gaat om bewust mobiliteitsbeleid?
"Als we dit gesprek over 3 jaar weer zouden hebben, dan zijn we nog verder met de realisatie van onze centrale productie. Waarin we wel lokaal opnemen maar waarbij die opgenomen content direct in onze centrale datahotels wordt verwerkt. Zoals gezegd in Nederland zijn we daar nu al redelijk ver mee, maar in veel van onze andere Europese vestigingen is daar nog veel winst in te boeken. Wat direct een gevolg heeft voor al onze reisbewegingen. Ik denk dat die over 3 jaar wel met zo’n 30 tot 40% zullen zijn afgenomen. Daarnaast werken we uiteraard aan het elektrificeren van ons wagenpark. Nú is een kwart van de personenauto’s en busjes elektrisch maar dat zal over 3 jaar zeker de helft zijn."
De mening van collega Frank ter Weeme, CFO, woonachtig te Zaandam
Hoe ervaart Frank het mobiliteitsbeleid van NEP Nederland? Wat is positief en wat zou beter kunnen?
"NEP is een mooi en innovatief bedrijf in een sterk veranderende markt. Toen ik net bij NEP werkzaam was merkte ik dat de bereikbaarheid van Hilversum met de auto tijdens de spits te wensen over laat. Het is eigenlijk best vreemd dat het Mediapark zo slecht ontsloten is. Het ligt prachtig, omgeven door bossen en heide aan de rand van een woonwijk maar ingaande en uitgaande wegen zijn feitelijk beperkt tot twee.
We bieden veel collega’s de mogelijkheid om met het openbaar vervoer te reizen en het station voor de deur is dan ook een goed alternatief. Maar voor de collega’s die tot ’s avonds laat moeten werken en/of onregelmatige werktijden hebben is dat maar gedeeltelijk een alternatief. De beperkte beschikbaarheid van betaalbare woningen in de directe omgeving is inderdaad echt een probleem. Dat vangen we gedeeltelijk op door ons thuiswerkbeleid, maar voor de collega’s in onze operatie is dat natuurlijk geen oplossing. Die moeten nog steeds naar onze productielocaties afreizen.
NEP heeft veel geïnvesteerd in een 'centralized production omgeving' met als voordeel dat de reisbewegingen beperkt worden. Daarmee sta je als NEP collega ook direct in contact met ons wereldwijde netwerk en zijn er bijvoorbeeld collega’s die vanuit Hilversum werken aan grote producties en installaties in de US. Dat is echt baanbrekend en maakt NEP ook heel uniek. We merken dat dit jonge mensen erg aanspreekt. Je kunt je bij NEP snel ontwikkelen en we zijn een bedrijf met vele doorgroeimogelijkheden. Het is mooi om daar onderdeel van te zijn."
.png)